duminică, 18 decembrie 2016

Imi amintesc de tine



Mi-e dor de tine azi, femeie
Si mintea-mi umbla iar dupa himere
Mi-s visele de gheata si-s pierdut
In valmasag de ganduri si de umbre.

De ochii tai imi este frig in suflet
De gura ta, ma arde gandul frust
Ca am sa uit sagalnicul tau umblet
Cand trenul ce te-a luat, se-ndreapta spre apus.

Mi-e dor femeie astazi de atingeri
Si de placeri nu chiar nevinovate
Imi amintesc ca nu visam la ingeri
Cand te vedeam ca pleci in noaptea fara soapte.

De tine si de mine mi-este dor,
Sedeam imbratisati pe-o banca-n umbra serii
Prin parc treceau ai lumii calatori
Dar nu-i vedeam, pierduti, in linistea placerii.