duminică, 18 decembrie 2016

Imi amintesc de tine



Mi-e dor de tine azi, femeie
Si mintea-mi umbla iar dupa himere
Mi-s visele de gheata si-s pierdut
In valmasag de ganduri si de umbre.

De ochii tai imi este frig in suflet
De gura ta, ma arde gandul frust
Ca am sa uit sagalnicul tau umblet
Cand trenul ce te-a luat, se-ndreapta spre apus.

Mi-e dor femeie astazi de atingeri
Si de placeri nu chiar nevinovate
Imi amintesc ca nu visam la ingeri
Cand te vedeam ca pleci in noaptea fara soapte.

De tine si de mine mi-este dor,
Sedeam imbratisati pe-o banca-n umbra serii
Prin parc treceau ai lumii calatori
Dar nu-i vedeam, pierduti, in linistea placerii.

duminică, 30 octombrie 2016

O mie de povesti

O mie de povesti, o mie de zile
Toamna nesfarsita imi este
Viata fara tine
O mie de zambete calde in jur
Si niciunul sa-mi aduca
Alinare.
Mii de cuvinte s-au spus si se spun
Se soptesc sau se striga
Ploaia uitarii le sterge
Repetam fantomatic tipare tocite
Uitam mai mereu cat ne doare
Si zambim.
O mie de lacrimi au curs de atunci
O mie de ganduri s-au scurs nestiute
Doar gandul la tine
Ramane.

Ganduri tarzii

Ai oare vreun regret
Sau, zambesti cumva sagalnic
Cand iti aduci in gand
Imagini si-amintiri cu noi?
Ti-e oare teama c-ai pierdut
Un om, un prieten, un iubit
Care te-asteapta
Chiar si-acum cand fugi?
Te mai gandesti tu oare
La ce a fost si-ar fi putut sa fie
La ce s-ar fi-ntamplat
De-ai fi ramas?
Ti-e inima de piatra sau
Suferi cate un pic
Cand ziua trece-ncet
Si noaptea dau navala amintiri?
Te mai intrebi tu,oare,
Cum fac si eu acum
De-a fost real sau doar un vis

Intr-un sfarsit de vara?

Nu vreau sa uit

In ziua-n care-am sa te uit
Voi fi plecat departe
De mana cu ingeri parsivi
Ce-au vrut sa stai deoparte.

In ziua cand nu voi mai sti
Nici cine esti, nici cum zambesti
Priveste cerul si-ai sa vezi
Un nor ca din povesti.

N-am sa te uit, ar fi-n zadar
Nu pot, nu vreau, nu stiu
Cand asta se va intampla
Atunci n-am sa mai fiu

In ziua cand am sa te uit
Mi-am luat partea de vina
Si am plecat hoinar prin cer
Sa nu-ti gasesc pricina.

Sa nu te caut, sa te pierd
Nu stiu cum s-ar putea
Chiar daca tu ma pierzi incet
Eu nu te voi uita.







Se scutura durerea

Se scutura durerea
Dar dorul ramane
Si-ntreaba intr-o doara
Ce vei face maine?
Cand ea nici azi nu vine
Si te-a uitat de ieri
Ce ai sa faci cu dorul
Si fara de dureri?
Priveste cerul noaptea
Si spera-n sinea ta
Ca si ea vede norii

Si-admira-aceeasi stea.

Ganduri

Ganduri ce vin piezis
Amintiri care se-aduna
Pe furis
Tristeti pline de vise
Si vorbe nespuse.
Mi-s toate povara si chin
Ma-ncearca si dureri imi aduc
E-amar precum vinul pelin
Timpul ce trece deplin
Nu ma vrei sau nu stiu
Ce te face sa taci
Nu mai simt ca sunt viu
Nestiind ce mai faci.
Mai senin oare as fi
Daca mi-ai da un mic semn
Sau din vis m-as trezi
Sa-nteleg ca-s nedemn…


duminică, 2 octombrie 2016

Ea

Te-as respira pana cand
Doar eu as mai sti
Ca existi.
Ti-as spune povesti
Cu final fericit
Pana ce viata insasi
Ne-ar invidia.

Ti-as lua mana
Si cu un sarut fugar
Ai tremura asteptand…
Ce-ar fi sa vina
Gandul cel bun si bizar
Sa-ti spulbere teama
Departarii.

Atunci, cu ochii senini
Si zambetul cald
Sufletul ar fi
Linistit si atent
Cand din viata luminii-ar ramane
Doar caldura pe care o astept

Inca de-atunci…

Neliniste

Esti pacea si razboiul
Dintre suflet si minte
Cand inima-mi franta
Nu poate sta cuminte.
Esti si razboi si pace
Si furtuna pe mari
Sau soare la apus
Cu binecuvantari.
Mi-s ochii uscati
Caci te-am privit prea mult
Auzul mi-e ars
Ca n-am stiut s-ascult.
Cum spuneai printre randuri
Ca vei pleca…  si-ai fugit!
Da-mi un semn ca existi
Si n-a fost doar un vis.
Un vis blestemat
De stele uitate
De nopti nedormite
Si poteci neumblate.
De vorbe soptite
De umbre-ndoite
De dor tresarite
Si-n toate… uimite…


duminică, 4 septembrie 2016

Asteptare

Numar zilele pana cand
Am sa te revad
Si nu e greu, pare o joaca.
Dar noaptea, gandurile-si fac vant
Si-arunca in mine
Cu intrebari la care
Nu voi gasi raspuns
Niciodata.

Nu stiu ce va fi,
Stiu doar ce visez
Si ochii imi joaca feste
Atunci cand indraznesc
Sa privesc cerul si norii ce-mi spun
Ca te-au vazut,
Dar pastreaza misterul
Din ochii tai.

Cand stropii de ploaie
Imi cad pe obraz,
Venind din intuneric,
Voi crede ca te-au intalnit
Pe drumul spre casa.
Si-au ajuns, sa-mi alunge
Uitarea si dorul
De tine.



marți, 30 august 2016

Dor de ea...

Te vreau langa mine
Sa simt ce n-am avut
De ani buni…
Te vreau ghemuita in bratele mele
Pierduta in mine,
Cu tot cu dureri si minuni.

Te caut in noapte,
Bezmetic pornesc printre nori
Sa-ti simt rasuflarea si
Sa fie lumina acolo
In sufletul fara comori.

Te simt alergand,fugind fara noima
Si-ti caut privirea.
Sa fie nebunie sau doar
O taina plecata cu tine
Si-o cale de-a nu fi
            In zadar.

E putin, sau e mult
E visul de azi si de ieri
Sa-ti fiu umbra si lumina
Sa ard pana la capat
Ratacit azi in maine
            Stingher

sâmbătă, 13 august 2016

Un alt fel de... adio



Ningea teribil, in noaptea cand te-am cunoscut
Si-am dansat, o vreme, ca la sfarsitul lumii.
Apoi ai plecat dar nimic nu s-a pierdut,
Caci mintea-si suceste cum stie mai bine
            Amintiri ratacite din razele lunii.

Ai aparut mai apoi ca un vis, zglobie si sprintara
M-ai ametit cu aroma fericirii ascunse
Si-ai fost vijelia din suflet, ca o ploaie de vara
Ai fugit inca odata, furtuna cu soare
            Ce lasa in urma intrebari nepatrunse.

Sa astept ? Nu mi-e clar.Sa te vreau nu mai stiu cum.
Sa-ti alerg umbra si sa te caut… m-as grabi.
E simplu fara tine dar soapta de-acum
Imi cere sa-ti spun vorbe ce m-au uitat
            Candva, oarecum, ce va fi…


duminică, 5 iunie 2016

Catren sau... nu



Ti-as scrie astazi un catren
Dar nu mai vine versul
Ca intre noi e-asa, “ca-n tren”
De vina-i universul.

Nu ti-as gati micul dejun
Cand dimineata vine
Doar te-as privi cum dormi zambind
Lipita strans de mine.

Ti-ar da si luna de pe cer
Ar spune unii, poate
Eu am doar gandul indecent
Cand te privesc in noapte.

Ar fi lumina-n mintea mea
Si-n suflet cald si bine
Din cand in cand de m-ai lasa
Sa ma imbat de tine.


sâmbătă, 27 februarie 2016

Parere



Mi-ai luat amarul
Si l-ai facut dulce-acrisor
Si intunericul lumina l-ai facut
Din nori negri ai adus soare
Din ploaie, viata si dans.
Oricine te stie, zambeste
Oricine te vrea, e fericit.
Doar eu nu stiu cum sunt
Te-am stiut,
Te-am avut,
Te-am iubit
Dar acum sunt nimicul
Care asteapta-ntr-un colt
Amintiri plecate de mult.
Memorii uitate
Pe raftul de sus al dorintei
Ca tu sa vii
Sa te stiu,
Sa te am,
Sa te uit.