Mi-e
dor de tine azi, femeie
Si
mintea-mi umbla iar dupa himere
Mi-s
visele de gheata si-s pierdut
In
valmasag de ganduri si de umbre.
De
ochii tai imi este frig in suflet
De
gura ta, ma arde gandul frust
Ca
am sa uit sagalnicul tau umblet
Cand
trenul ce te-a luat, se-ndreapta spre apus.
Mi-e
dor femeie astazi de atingeri
Si
de placeri nu chiar nevinovate
Imi
amintesc ca nu visam la ingeri
Cand
te vedeam ca pleci in noaptea fara soapte.
De
tine si de mine mi-este dor,
Sedeam
imbratisati pe-o banca-n umbra serii
Prin
parc treceau ai lumii calatori
Dar
nu-i vedeam, pierduti, in linistea placerii.