marți, 30 decembrie 2014

A trecut ceva timp



A trecut ceva timp
De cand ne-am iubit prima data
S-au dus dorintele si
Sufletu-i rece si alb.
Au plecat fluturii sa se joace
Prin locuri insorite si calde.

A trecut ceva timp
Si acum singuratatea ni-i sora
Asteptarea a trecut
E liniste si frig
E tacere prin lume
Si dragostea-i amintire calda.

A trecut ceva timp
Si-ar mai trece un veac
Intr-o clipa
Sa aduca, sa ceara
Sentimentele care
Ingheata timpul din noi.

marți, 25 noiembrie 2014

Nescrisa



Sunt cel ce te iubeste din umbra
Cu ganduri bune trimise-n neant
In fiece zi si fiece ora prin mine,
S-ajunga la tine, un munte-i garant.

Mi-ai spus ieri sa plec si incet am pasit
Cu mintea pierduta-n  genuni
Sa nu-ti tulbur nelinistea care
Te-a rupt de lumini si de lumi.

Cu-n sarut m-ai mintit si-o privire
Doar cu-atat ratiunea mi-ai frant
M-ai lasat ratacind in nestire
Dupa un suflet pierdut si carunt.

Sunt cel ce te iubeste din umbra,
Un suflet batran precum lumea
Sunt cel ce te vrea-n vesnicie
Si-ti tremura-n palma… bizar.

joi, 20 noiembrie 2014

Franturi



Frange-mi inima si du-te-n pustiu
Rupe-mi sufletul sau lasa-ma sa fiu
N-am stiut niciodata pe bucati sa iubesc
Asa ca  aduna-ma de pe jos pana nu ma topesc.

Taie-ma, cate-o jumatate de om
Framanta-mi inima-n chinuri si da-mi
Macar o secunda de viata si-un semn
Ca nu esti o naluca de care-s  nedemn.

Toaca marunt ce-a ramas azi din mine
Macina fin sufletul ce ma tine
Departe de soare, de luna, de maine
Aproape de-un vis dar departe de tine.

Arunca-ma-n valuri si praf sa ma fac
Odata ce marea de vise-a secat
Sa-ti staruie-n minte un singur cuvant
Ieri te-am iubit si azi nu mai sunt.


marți, 18 noiembrie 2014

Fara noima (variatie de seara)



Iti urmaresc privirea si apoi
Cand pleci,
Vad in urma pasilor tai
Regret si nerabdare.
Zambesti fara teama
Dar ochii reflecta tristetea
Ca n-ai stiut sa alegi
Nici intelept, nici elegant.
Durerea din tine
Mi-ai dat-o mie,  s-o port
Ca bratara sau stiu eu ce giuvaer de pret.
Am dus-o cu mine in lume
I-am aratat neantul
Si-acum, o am in buzunarul de la piept…
Rade sagalnic.
Am sa ti-o dau inapoi,
Si-ai s-o primesti fara teama
Nu trebuie decat sa apari
La primul colt de strada insorit.

duminică, 16 noiembrie 2014

Revedere



Sunt ani de cand nu te-am vazut
Si visele mele aproape au uitat
Sa te aduca in calea mea.
Doar intamplarea stie cine esti
Si de ce ai plecat.

Ai trecut pe langa mine ca vantul
Adiere de toamna nici rece, nici calda
Si-apoi ca ploaia de vara m-ai lasat
Cu gandul in paduri de amintiri
Sa nu te uite.

Ai revenit si-ai soptit simplu “sunt eu”
Sufletul mi-a tresarit si-a fost soare
Dupa ani de dorinte pierdute
Ai fost inca odata acolo.
Si-ai adus bucurie o zi cat o viata.

Si-acum pot sa ma-ntorc in linistea uitarii
Sa-mi las iar amintirea sa treaca
Sa-mi las gandul sa-ti caute drumul
Si timpul sa te cheme inca odata
Pana te-ntorci vei iarasi ca fumul
Ce dispare-n amurg de memorii.