duminică, 30 octombrie 2016

O mie de povesti

O mie de povesti, o mie de zile
Toamna nesfarsita imi este
Viata fara tine
O mie de zambete calde in jur
Si niciunul sa-mi aduca
Alinare.
Mii de cuvinte s-au spus si se spun
Se soptesc sau se striga
Ploaia uitarii le sterge
Repetam fantomatic tipare tocite
Uitam mai mereu cat ne doare
Si zambim.
O mie de lacrimi au curs de atunci
O mie de ganduri s-au scurs nestiute
Doar gandul la tine
Ramane.

Ganduri tarzii

Ai oare vreun regret
Sau, zambesti cumva sagalnic
Cand iti aduci in gand
Imagini si-amintiri cu noi?
Ti-e oare teama c-ai pierdut
Un om, un prieten, un iubit
Care te-asteapta
Chiar si-acum cand fugi?
Te mai gandesti tu oare
La ce a fost si-ar fi putut sa fie
La ce s-ar fi-ntamplat
De-ai fi ramas?
Ti-e inima de piatra sau
Suferi cate un pic
Cand ziua trece-ncet
Si noaptea dau navala amintiri?
Te mai intrebi tu,oare,
Cum fac si eu acum
De-a fost real sau doar un vis

Intr-un sfarsit de vara?

Nu vreau sa uit

In ziua-n care-am sa te uit
Voi fi plecat departe
De mana cu ingeri parsivi
Ce-au vrut sa stai deoparte.

In ziua cand nu voi mai sti
Nici cine esti, nici cum zambesti
Priveste cerul si-ai sa vezi
Un nor ca din povesti.

N-am sa te uit, ar fi-n zadar
Nu pot, nu vreau, nu stiu
Cand asta se va intampla
Atunci n-am sa mai fiu

In ziua cand am sa te uit
Mi-am luat partea de vina
Si am plecat hoinar prin cer
Sa nu-ti gasesc pricina.

Sa nu te caut, sa te pierd
Nu stiu cum s-ar putea
Chiar daca tu ma pierzi incet
Eu nu te voi uita.







Se scutura durerea

Se scutura durerea
Dar dorul ramane
Si-ntreaba intr-o doara
Ce vei face maine?
Cand ea nici azi nu vine
Si te-a uitat de ieri
Ce ai sa faci cu dorul
Si fara de dureri?
Priveste cerul noaptea
Si spera-n sinea ta
Ca si ea vede norii

Si-admira-aceeasi stea.

Ganduri

Ganduri ce vin piezis
Amintiri care se-aduna
Pe furis
Tristeti pline de vise
Si vorbe nespuse.
Mi-s toate povara si chin
Ma-ncearca si dureri imi aduc
E-amar precum vinul pelin
Timpul ce trece deplin
Nu ma vrei sau nu stiu
Ce te face sa taci
Nu mai simt ca sunt viu
Nestiind ce mai faci.
Mai senin oare as fi
Daca mi-ai da un mic semn
Sau din vis m-as trezi
Sa-nteleg ca-s nedemn…


duminică, 2 octombrie 2016

Ea

Te-as respira pana cand
Doar eu as mai sti
Ca existi.
Ti-as spune povesti
Cu final fericit
Pana ce viata insasi
Ne-ar invidia.

Ti-as lua mana
Si cu un sarut fugar
Ai tremura asteptand…
Ce-ar fi sa vina
Gandul cel bun si bizar
Sa-ti spulbere teama
Departarii.

Atunci, cu ochii senini
Si zambetul cald
Sufletul ar fi
Linistit si atent
Cand din viata luminii-ar ramane
Doar caldura pe care o astept

Inca de-atunci…

Neliniste

Esti pacea si razboiul
Dintre suflet si minte
Cand inima-mi franta
Nu poate sta cuminte.
Esti si razboi si pace
Si furtuna pe mari
Sau soare la apus
Cu binecuvantari.
Mi-s ochii uscati
Caci te-am privit prea mult
Auzul mi-e ars
Ca n-am stiut s-ascult.
Cum spuneai printre randuri
Ca vei pleca…  si-ai fugit!
Da-mi un semn ca existi
Si n-a fost doar un vis.
Un vis blestemat
De stele uitate
De nopti nedormite
Si poteci neumblate.
De vorbe soptite
De umbre-ndoite
De dor tresarite
Si-n toate… uimite…