duminică, 14 iunie 2015

Chelnerita


Imi zambeste si e bine
Imi da bere si lichior
Daca vreau s-o iau in brate
Ea ma calca pe picior

Nu imi spune cat sa beau
Si nici predici ea nu-mi tine
Dupa ce-mi “confisca” banii
Ma intreaba de mi-e bine.

O privesc cum se framanta
Printre mese cum alearga
Si m-apuca nebunia
Cand in seama nu ma baga

Vreau sa-i spun ca-i sade bine
Gatita cu sort brodat
Dar nu are timp de mine
Altul s-a pus pe strigat:

“Domnisoara, inc-o bere!
Si-un platou rece la domnu’!”
Ce sa fac, astept cuminte
Pana le tine isonu’.

Si-apoi vine gratioasa
Si pluteste-a mea zeita
incarcata iar cu halbe
..o iubesc, e chelnerita!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu