marți, 18 noiembrie 2014

Fara noima (variatie de seara)



Iti urmaresc privirea si apoi
Cand pleci,
Vad in urma pasilor tai
Regret si nerabdare.
Zambesti fara teama
Dar ochii reflecta tristetea
Ca n-ai stiut sa alegi
Nici intelept, nici elegant.
Durerea din tine
Mi-ai dat-o mie,  s-o port
Ca bratara sau stiu eu ce giuvaer de pret.
Am dus-o cu mine in lume
I-am aratat neantul
Si-acum, o am in buzunarul de la piept…
Rade sagalnic.
Am sa ti-o dau inapoi,
Si-ai s-o primesti fara teama
Nu trebuie decat sa apari
La primul colt de strada insorit.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu