duminică, 5 iunie 2016

Catren sau... nu



Ti-as scrie astazi un catren
Dar nu mai vine versul
Ca intre noi e-asa, “ca-n tren”
De vina-i universul.

Nu ti-as gati micul dejun
Cand dimineata vine
Doar te-as privi cum dormi zambind
Lipita strans de mine.

Ti-ar da si luna de pe cer
Ar spune unii, poate
Eu am doar gandul indecent
Cand te privesc in noapte.

Ar fi lumina-n mintea mea
Si-n suflet cald si bine
Din cand in cand de m-ai lasa
Sa ma imbat de tine.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu